INFO

DZIAŁANIA

AKCJE

OCHRONKA

KDM

BETANIA

WARSZTATY

ŚWIETLICE

powrót do:Ochronka

hosting by SmTvSat-Internet


Lato 2011 – Program „Wesołe wakacje” w Jastrowiu
Wywiad z p. Renatą Pelczar, założycielką i wieloletnią wychowawczynią Świetlicy Środowiskowej „Cichy Kącik”, przeprowadzony przez p. Marzenę Felsmann.

Marzena Felsmann: Od ilu lat opiekuje się pani dziećmi skupionymi w tzw. ochronce?
Renata Pelczar: Mija już 20 lat, odkąd wraz z ks. Lucjanem Rosołem MS powołaliśmy do życia dzieło skupiające dzieci z Trzcianki, które od wtorku do piątku mają możliwość przebywania w domu parafialnym, by tam pod okiem opiekunów uczyć się, bawić i wypoczywać.
1. ...
2. ...
3. ...
M. F.: Kiedy odbył się pierwszy wakacyjny wyjazd?
R. P.: W tym roku odbył się 17. wyjazd wakacyjny. Pierwszy z nich w 1995 r. pozwolił na zorganizowanie wypoczynku grupy dzieci, w skład której weszli również wychowankowie domu dziecka, a przedsięwzięcie było finansowane z pieniędzy parafii zarządzanej wówczas przez ks. Andrzeja Szklarskiego MS.
4. ...
5. ...
6. ...
M. F.: Skoro rozmawiamy o finansach, to proszę powiedzieć, jak wygląda organizacja wyjazdu od strony ekonomicznej?
R. P.: Pobyt jednego dziecka kosztuje 630 zł. Organami zaangażowanymi w strukturę finansową są Urząd Miasta, Caritas, Fundacja Dzieci i Młodzieży im. Matki Bożej z La Salette oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Dodatkowo świetlica posiada własne środki pochodzące ze sprzedaży świec, kartek okolicznościowych i datków zbieranych podczas kwest. W tym roku największy wkład kolonia zawdzięcza fundacji, która ofiarowała 35 tys. zł. Tylko dzięki tym zasobom wypoczynek doszedł do skutku, gdyż – przeciwnie do poprzednich lat – zawiedli urzędnicy.
7. ...
8. ...
9. ...
M. F.: Proszę o krótką charakterystykę grupy kolonijnej.
R. P.: Na kolonii przebywa 80 dzieci z naszej parafii, w tym jej filii. Przedział wiekowy to 6–15 lat. Są podzieleni na sześć grup posiadających swojego opiekuna i realizujących przewidziany dla niej program edukacyjny w zależności od wieku i płci.
10. ...
11. ...
12. ...
M. F.: Jak są dobierani wychowawcy kolonijni?
R. P.: Przede wszystkim chcę mocno zaakcentować, że wszyscy są wolontariuszami, a niektórzy przebywają na kolonii, wykorzystując swój urlop wypoczynkowy, jak np. ratownik medyczny Paweł Sofij, prowadzący cykl zajęć z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Wśród wychowawców są osoby pracujące w „ochronce” od wielu lat, np. Magdalena Sienkiewicz, będąca wolontariuszką od 14. roku życia. Opiekę medyczną sprawuje p. Lidia Strojna, wieloletni przyjaciel świetlicy.
13. ...
14. ...
15. ...
M. F.: Czy miejsce wyjazdu się zmienia?
R. P.: W tym roku po raz dwunasty gościmy w Jastrowiu. Wcześniej byliśmy w Kołobrzegu, Bąblinie i Sianożętach, jednakże znalezienie bezpiecznego ośrodka nie jest łatwe. Naszym celem jest formacja i praca z dziećmi, nie potrzeba odległych miejscowości obfitujących w komercyjne stoiska, wszechobecne we wczasowych kurortach. Gospodarze kompleksu w Jastrowiu kochają dzieci, są otwartymi, a przede wszystkim religijnymi ludźmi.
16. ...
17. ...
18. ...
M. F.: Jak dzieci spędzają czas?
R. P.: Poza plażowaniem biorą udział w rywalizacjach wokalnych, sportowych, tanecznych i plastycznych. Mają także możliwość zdobycia karty pływackiej. Wspólnie się modlimy i uczestniczymy we Mszy św., co doskonale uzupełnia obecność ks. Adama Schielmanna MS, prezesa parafialnego Caritas. Cel poznawczy realizujemy poprzez wycieczkę krajoznawczą.

M. F.: Jak można wesprzeć wakacyjną działalność „ochronki”?
R. P.: Przede wszystkim poprzez przychylność dla organizowanych akcji mających na celu pozyskanie funduszy na kolonie, a tym samym – zrozumienie, że często ten wyjazd jest dla dzieci pozytywną alternatywą spędzania wakacji.

zdjęcia: Krzysztof Felsmann

powrót do:Ochronka


INFO

DZIAŁANIA

AKCJE

OCHRONKA

KDM

BETANIA

WARSZTATY

ŚWIETLICE